Cornell Dubilier Electronics (CDE) 550C361T450AJ2B
550C361T450AJ2B
Part No.:
550C361T450AJ2B
Datasheet:
ShinYua550C361T450AJ2B.pdf
Description:
CAP ALUM 360UF 450V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
360 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
LeadSpacing:
0.500 (12.70mm)
Size/Dimension:
1.375 Dia (34.93mm)
Height-Seated(Max):
3.687 (93.65mm)