Cornell Dubilier Electronics (CDE) 550C372T450DF2E
550C372T450DF2E
Part No.:
550C372T450DF2E
Datasheet:
ShinYua550C372T450DF2E.pdf
Description:
CAP ALUM 3700UF 450V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
3700 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)