Cornell Dubilier Electronics (CDE) 550C372T500DP2B
550C372T500DP2B
Part No.:
550C372T500DP2B
Datasheet:
ShinYua550C372T500DP2B.pdf
Description:
CAP ALUM 3700UF 500V SCREW
Packaging:
Bulk,Bulk
Capacitance:
3700 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
32.4mOhm
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
16.8 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
27.72 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.875 (149.23mm)