Cornell Dubilier Electronics (CDE) 550C402T450DP2D
550C402T450DP2D
Part No.:
550C402T450DP2D
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua550C402T450DP2D.pdf
Description:
CAP ALUM 4000UF 450V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
550C
ProductStatus:
Active
Capacitance:
4000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.937 (150.80mm)