Cornell Dubilier Electronics (CDE) 550C432T500FF2HS
550C432T500FF2HS
Part No.:
550C432T500FF2HS
Datasheet:
ShinYua550C432T500FF2HS.pdf
Description:
CAP ALUM 4300UF 500V SCREW
Capacitance:
4300 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.500 Dia (88.90mm)
Height-Seated(Max):
5.687 (144.45mm)