Cornell Dubilier Electronics (CDE) 550C472M450DP5HP
550C472M450DP5HP
Part No.:
550C472M450DP5HP
Datasheet:
ShinYua550C472M450DP5HP.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.937 (150.80mm)