Cornell Dubilier Electronics (CDE) 550C502T450FF2D
550C502T450FF2D
Part No.:
550C502T450FF2D
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua550C502T450FF2D.pdf
Description:
CAP ALUM 5000UF 450V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
550C
ProductStatus:
Active
Capacitance:
5000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
17.5mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
9.6 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.500 Dia (88.90mm)
Height-Seated(Max):
5.687 (144.45mm)