Cornell Dubilier Electronics (CDE) 550C811T400BB2B
550C811T400BB2B
Part No.:
550C811T400BB2B
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua550C811T400BB2B.pdf
Description:
CAP ALUM 810UF 400V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
550C
ProductStatus:
Active
Capacitance:
810 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
0.875 (22.23mm)
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
3.187 (80.95mm)