TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0811-16-0
55A0811-16-0
Part No.:
55A0811-16-0
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
ShinYua55A0811-16-0.pdf
Description:
HOOK-UP DL WALL STRND 16AWG BLK
Packaging:
Bulk
Series:
MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0811
ProductStatus:
Active
CableType:
Hook-Up, Dual Wall
WireGauge:
16 AWG
ConductorStrand:
19/29
ConductorMaterial:
Copper, Tinned
Jacket(Insulation)Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket(Insulation)Diameter:
0.077 (1.96mm)
Jacket(Insulation)Thickness:
0.009 (0.23mm)
Length:
Voltage:
600V
OperatingTemperature:
-65°C ~ 150°C