TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0811-20-6-F871
55A0811-20-6-F871
Part No.:
55A0811-20-6-F871
Datasheet:
ShinYua55A0811-20-6-F871.pdf
Description:
HOOK-UP DL WALL STRND 20AWG BLU
Series:
MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0811
WireGauge:
20 AWG
ConductorStrand:
19/32
ConductorMaterial:
Copper, Tinned
Jacket(Insulation)Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket(Insulation)Diameter:
0.058 (1.47mm)
Jacket(Insulation)Thickness:
0.009 (0.23mm)
Length:
Voltage:
600V
OperatingTemperature:
-65°C ~ 150°C