TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0812-20-6
55A0812-20-6
Part No.:
55A0812-20-6
Datasheet:
ShinYua55A0812-20-6.pdf
Description:
HOOK-UP DL WALL STRND 20AWG BLU
Series:
MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0812
WireGauge:
20 AWG
ConductorStrand:
19/32
ConductorMaterial:
Copper, Silver Coated
Jacket(Insulation)Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket(Insulation)Diameter:
0.050 (1.27mm)
Jacket(Insulation)Thickness:
0.004 (0.09mm)
Length:
Voltage:
600V
OperatingTemperature:
-65°C ~ 200°C