TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0812-22-2
55A0812-22-2
Part No.:
55A0812-22-2
Datasheet:
ShinYua55A0812-22-2.pdf
Description:
HOOK-UP DL WALL STRND 22AWG RED
Series:
MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0812
WireGauge:
22 AWG
ConductorStrand:
19/34
ConductorMaterial:
Copper, Silver Coated
Jacket(Insulation)Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket(Insulation)Diameter:
0.043 (1.09mm)
Voltage:
600V
OperatingTemperature:
-65°C ~ 200°C