TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0812-22-5
55A0812-22-5
Part No.:
55A0812-22-5
Datasheet:
ShinYua55A0812-22-5.pdf
Description:
HOOK-UP DL WALL STRND 22AWG GRN
Series:
MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0812
WireGauge:
22 AWG
ConductorStrand:
19/34
ConductorMaterial:
Copper, Silver Coated
Jacket(Insulation)Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket(Insulation)Diameter:
0.050 (1.27mm)
Jacket(Insulation)Thickness:
0.009 (0.23mm)
Length:
Voltage:
600V
OperatingTemperature:
-65°C ~ 200°C