TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0812-24-0
55A0812-24-0
Part No.:
55A0812-24-0
Datasheet:
ShinYua55A0812-24-0.pdf
Description:
HOOK-UP DL WALL STRND 24AWG BLK
Series:
MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0812
WireGauge:
24 AWG
ConductorStrand:
19/36
ConductorMaterial:
Copper, Silver Coated
Jacket(Insulation)Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket(Insulation)Diameter:
0.045 (1.14mm)
Voltage:
600V
OperatingTemperature:
-65°C ~ 200°C