TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0821-16-6/9CS2275
55A0821-16-6/9CS2275
Part No.:
55A0821-16-6/9CS2275
Category:
Multiple Conductor Cables
Package:
Datasheet:
ShinYua55A0821-16-6/9CS2275.pdf
Description:
55A CABLE/DUAL 10/ SM
CableType:
Multi-Conductor
NumberofConductors:
2 (1 Pair Twisted)
WireGauge:
16 AWG
ConductorStrand:
19/29
ConductorMaterial:
Copper, Tinned
Jacket(Insulation)Material:
Jacket(Insulation)Diameter:
0.154 (3.91mm)
ShieldType:
Ratings:
Features:
Voltage:
600 V
OperatingTemperature:
150°C