TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0821-20-2/6CS2275
55A0821-20-2/6CS2275
Part No.:
55A0821-20-2/6CS2275
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Multiple Conductor Cables
Package:
Datasheet:
ShinYua55A0821-20-2/6CS2275.pdf
Description:
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
CableType:
Multi-Conductor
NumberofConductors:
2 (1 Pair Twisted)
WireGauge:
20 AWG
ConductorStrand:
19/32
ConductorMaterial:
Copper, Tinned
Jacket(Insulation)Material:
Jacket(Insulation)Diameter:
0.116 (2.95mm)
ShieldType:
Length:
JacketColor:
Ratings:
Features:
Voltage:
600 V
OperatingTemperature:
150°C