TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine 55A1111-10-2-2-F871
55A1111-10-2-2-F871
Part No.:
55A1111-10-2-2-F871
Manufacturer:
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
ShinYua55A1111-10-2-2-F871.pdf
Description:
HOOK-UP DL STRND 10AWG RED
Packaging:
Bulk
Series:
MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A1111
ProductStatus:
Active
CableType:
Hook-Up, Dual Wall, Shielded
WireGauge:
10 AWG
ConductorStrand:
37/0.0159
ConductorMaterial:
Copper, Tinned
Jacket(Insulation)Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket(Insulation)Diameter:
0.161 (4.09mm)
Jacket(Insulation)Thickness:
0.008 (0.20mm)
Length:
Voltage:
600V
OperatingTemperature:
-65°C ~ 150°C