TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1121-28-2/6-9
55A1121-28-2/6-9
Part No.:
55A1121-28-2/6-9
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Multiple Conductor Cables
Package:
Datasheet:
ShinYua55A1121-28-2/6-9.pdf
Description:
55A CABLE/SINGLE WALL
CableType:
Multi-Conductor
NumberofConductors:
2
WireGauge:
28 AWG
ConductorStrand:
7/36
ConductorMaterial:
Copper, Tinned
Jacket(Insulation)Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket(Insulation)Diameter:
0.087 (2.21mm)
ShieldType:
Braid
Length:
JacketColor:
White
Ratings:
Features:
Voltage:
600 V
OperatingTemperature:
150°C