TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1831-16-MST3-9CS2275
55A1831-16-MST3-9CS2275
Part No.:
55A1831-16-MST3-9CS2275
Datasheet:
ShinYua55A1831-16-MST3-9CS2275.pdf
Description:
CABLE 16AWG SHIELDED FEET
Packaging:
Digi-Spool®, Continuous Spool
Series:
ProductStatus:
Active
NumberofConductors:
3
WireGauge:
16 AWG
ConductorStrand:
ConductorMaterial:
Copper, Tinned
Jacket(Insulation)Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket(Insulation)Diameter:
0.201 (5.11mm)
Length:
Enter Number of Feet in Order Quantity
Voltage:
600 V
OperatingTemperature:
-65°C ~ 150°C