TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A4822-22-9/96-9CS2275
55A4822-22-9/96-9CS2275
Part No.:
55A4822-22-9/96-9CS2275
Category:
Multiple Conductor Cables
Package:
Datasheet:
ShinYua55A4822-22-9/96-9CS2275.pdf
Description:
55A CABLE/DUAL 10/ SM
CableType:
Multi-Conductor
NumberofConductors:
2
WireGauge:
22 AWG
ConductorStrand:
19/34
ConductorMaterial:
Copper, Silver Coated
Jacket(Insulation)Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket(Insulation)Diameter:
0.116 (2.95mm)
ShieldType:
Length:
JacketColor:
White
Ratings:
Features:
Voltage:
600 V
OperatingTemperature:
200°C