TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A6036-20-9/5-9
55A6036-20-9/5-9
Part No.:
55A6036-20-9/5-9
Datasheet:
ShinYua55A6036-20-9/5-9.pdf
Description:
THERMOCOUPLE CABLE
NumberofConductors:
2
WireGauge:
20 AWG
ConductorStrand:
7/28
ConductorMaterial:
Alumel, Chromel
Jacket(Insulation)Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket(Insulation)Diameter:
0.148 (3.76mm)
ShieldType:
Braid
Length:
JacketColor:
White
Voltage:
600 V
OperatingTemperature:
150°C