TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A6124-24-9/96-9CS2275
55A6124-24-9/96-9CS2275
Part No.:
55A6124-24-9/96-9CS2275
Datasheet:
ShinYua55A6124-24-9/96-9CS2275.pdf
Description:
55A CABLE/DUAL 10/ SM
NumberofConductors:
2
WireGauge:
24 AWG
ConductorStrand:
19/36
ConductorMaterial:
Copper Alloy, Nickel Coated
Jacket(Insulation)Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket(Insulation)Diameter:
0.122 (3.10mm)
ShieldType:
Braid
Length:
JacketColor:
White
Voltage:
600 V
OperatingTemperature:
150°C