TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine 55FB1414-24-7L-0CS1925
55FB1414-24-7L-0CS1925
Part No.:
55FB1414-24-7L-0CS1925
Manufacturer:
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
ShinYua55FB1414-24-7L-0CS1925.pdf
Description:
HOOK-UP DL WALL 24AWG 600V BLACK
Packaging:
Bulk
Series:
Electroloss
ProductStatus:
Active
CableType:
Hook-Up, Dual Wall, Shielded
WireGauge:
24 AWG
ConductorStrand:
ConductorMaterial:
Jacket(Insulation)Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket(Insulation)Diameter:
0.086 (2.18mm)
Jacket(Insulation)Thickness:
0.008 (0.20mm)
Length:
Voltage:
600V
OperatingTemperature:
150°C