TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine 55FB1511-16-7L-0
55FB1511-16-7L-0
Part No.:
55FB1511-16-7L-0
Datasheet:
ShinYua55FB1511-16-7L-0.pdf
Description:
HOOK-UP DL STRND 16AWG BLACK
WireGauge:
16 AWG
ConductorStrand:
19/29
ConductorMaterial:
Copper, Tinned
Jacket(Insulation)Diameter:
0.110 (2.79mm)
Jacket(Insulation)Thickness:
0.008 (0.20mm)
Length:
Voltage:
600V
OperatingTemperature:
150°C