TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine 55FB2511-20-7L-0CS2858
55FB2511-20-7L-0CS2858
Part No.:
55FB2511-20-7L-0CS2858
Datasheet:
ShinYua55FB2511-20-7L-0CS2858.pdf
Description:
HOOK-UP DL STRND 20AWG BLACK
WireGauge:
20 AWG
ConductorStrand:
19/32
ConductorMaterial:
Copper, Tinned
Jacket(Insulation)Diameter:
0.082 (2.08mm)
Jacket(Insulation)Thickness:
0.008 (0.20mm)
Length:
Voltage:
600V
OperatingTemperature:
150°C