TE Connectivity Raychem Cable Protection 55PC0211-12-9CS2600
55PC0211-12-9CS2600
Part No.:
55PC0211-12-9CS2600
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
ShinYua55PC0211-12-9CS2600.pdf
Description:
HOOK-UP DL WALL STRND 12AWG WHT
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
CableType:
Hook-Up, Dual Wall
WireGauge:
12 AWG
ConductorStrand:
37/28
ConductorMaterial:
Copper, Tinned
Jacket(Insulation)Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket(Insulation)Diameter:
0.105 (2.67mm)
Jacket(Insulation)Thickness:
0.008 (0.20mm)
Length:
Voltage:
600V
OperatingTemperature:
150°C