TE Connectivity Raychem Cable Protection 55PC0211-16-9-F940
55PC0211-16-9-F940
Part No.:
55PC0211-16-9-F940
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
ShinYua55PC0211-16-9-F940.pdf
Description:
HOOK-UP DL WALL STRND 16AWG WHT
CableType:
Hook-Up, Dual Wall
WireGauge:
16 AWG
ConductorStrand:
19/29
ConductorMaterial:
Copper, Tinned
Jacket(Insulation)Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket(Insulation)Diameter:
0.071 (1.80mm)
Jacket(Insulation)Thickness:
0.008 (0.20mm)
Length:
Voltage:
600V
OperatingTemperature:
150°C