TE Connectivity Raychem Cable Protection 55PC0212-20-9
55PC0212-20-9
Part No.:
55PC0212-20-9
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Datasheet:
ShinYua55PC0212-20-9.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 20AWG 600V WHITE
CableType:
Hook-Up
WireGauge:
20 AWG
ConductorStrand:
19/32
ConductorMaterial:
Copper, Silver Coated
Jacket(Insulation)Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket(Insulation)Diameter:
0.054 (1.37mm)
Jacket(Insulation)Thickness:
0.008 (0.20mm)
Length:
Voltage:
600V
OperatingTemperature:
200°C