TE Connectivity Raychem Cable Protection 55PC0222-10-6/9
55PC0222-10-6/9
Part No.:
55PC0222-10-6/9
Category:
Multiple Conductor Cables
Package:
Datasheet:
ShinYua55PC0222-10-6/9.pdf
Description:
55PC CABLE
CableType:
Multi-Conductor
NumberofConductors:
2 (1 Pair Twisted)
WireGauge:
10 AWG
ConductorStrand:
37/26
ConductorMaterial:
Copper, Silver Coated
Jacket(Insulation)Material:
Jacket(Insulation)Diameter:
0.258 (6.55mm)
ShieldType:
Length:
JacketColor:
Ratings:
Features:
Voltage:
600 V
OperatingTemperature:
200°C