TE Connectivity Raychem Cable Protection 55PC0226-22-2/6CS2970
55PC0226-22-2/6CS2970
Part No.:
55PC0226-22-2/6CS2970
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Multiple Conductor Cables
Package:
Datasheet:
ShinYua55PC0226-22-2/6CS2970.pdf
Description:
55PC CABLE
ProductStatus:
Discontinued at Mosen
CableType:
Multi-Conductor
NumberofConductors:
2 (1 Pair Twisted)
WireGauge:
22 AWG
ConductorStrand:
19/34
ConductorMaterial:
Copper Alloy, Nickel Coated
Jacket(Insulation)Material:
Jacket(Insulation)Diameter:
0.091 (2.31mm)
ShieldType:
Length:
JacketColor:
Ratings:
Features:
Voltage:
600 V
OperatingTemperature:
200°C