TE Connectivity Raychem Cable Protection 55PC0242-14-MST4CS2573
55PC0242-14-MST4CS2573
Part No.:
55PC0242-14-MST4CS2573
Category:
Multiple Conductor Cables
Package:
Datasheet:
ShinYua55PC0242-14-MST4CS2573.pdf
Description:
55PC CABLE
CableType:
Multi-Conductor
NumberofConductors:
4 (1 Twisted Quad)
WireGauge:
14 AWG
ConductorStrand:
19/27
ConductorMaterial:
Copper, Silver Coated
Jacket(Insulation)Material:
Jacket(Insulation)Diameter:
0.221 (5.61mm)
ShieldType:
Length:
JacketColor:
Ratings:
Features:
Voltage:
600 V
OperatingTemperature:
200°C