TE Connectivity Raychem Cable Protection 55PC0811-12-9CS2637
55PC0811-12-9CS2637
Part No.:
55PC0811-12-9CS2637
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Datasheet:
ShinYua55PC0811-12-9CS2637.pdf
Description:
HOOK-UP DL WALL STRND 12AWG WHT
CableType:
Hook-Up, Dual Wall
WireGauge:
12 AWG
ConductorStrand:
37/28
ConductorMaterial:
Copper, Tinned
Jacket(Insulation)Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket(Insulation)Diameter:
0.111 (2.82mm)
Jacket(Insulation)Thickness:
0.010 (0.25mm)
Length:
Voltage:
600V
OperatingTemperature:
150°C