TE Connectivity Raychem Cable Protection 55PC0811-18-9CS2970
55PC0811-18-9CS2970
Part No.:
55PC0811-18-9CS2970
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Datasheet:
ShinYua55PC0811-18-9CS2970.pdf
Description:
HOOK-UP DL WALL STRND 18AWG WHT
CableType:
Hook-Up, Dual Wall
WireGauge:
18 AWG
ConductorStrand:
19/30
ConductorMaterial:
Copper, Tinned
Jacket(Insulation)Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket(Insulation)Diameter:
0.068 (1.73mm)
Jacket(Insulation)Thickness:
0.010 (0.25mm)
Length:
Voltage:
600V
OperatingTemperature:
150°C