TE Connectivity Raychem Cable Protection 55PC1111-20-9-9
55PC1111-20-9-9
Part No.:
55PC1111-20-9-9
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
ShinYua55PC1111-20-9-9.pdf
Description:
CBL 1COND STRND 20AWG 600V WHITE
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
CableType:
Hook-Up, Shielded
WireGauge:
20 AWG
ConductorStrand:
19/32
ConductorMaterial:
Copper, Tinned
Jacket(Insulation)Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket(Insulation)Diameter:
0.079 (2.01mm)
Jacket(Insulation)Thickness:
0.006 (0.15mm)
Length:
Voltage:
600V
OperatingTemperature:
150°C