TE Connectivity Raychem Cable Protection 55PC1113-22-9-9
55PC1113-22-9-9
Part No.:
55PC1113-22-9-9
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
ShinYua55PC1113-22-9-9.pdf
Description:
CBL 1COND STRND 22AWG 600V WHITE
CableType:
Hook-Up, Shielded
WireGauge:
22 AWG
ConductorStrand:
19/34
ConductorMaterial:
Copper, Nickel Coated
Jacket(Insulation)Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket(Insulation)Diameter:
0.071 (1.80mm)
Jacket(Insulation)Thickness:
0.006 (0.15mm)
Length:
Voltage:
600V
OperatingTemperature:
200°C