TE Connectivity Raychem Cable Protection 55PC1122-16-6/9-9
55PC1122-16-6/9-9
Part No.:
55PC1122-16-6/9-9
Category:
Multiple Conductor Cables
Package:
Datasheet:
ShinYua55PC1122-16-6/9-9.pdf
Description:
55PC CABLE
CableType:
Multi-Conductor
NumberofConductors:
2
WireGauge:
16 AWG
ConductorStrand:
19/29
ConductorMaterial:
Copper, Silver Coated
Jacket(Insulation)Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket(Insulation)Diameter:
0.164 (4.17mm)
ShieldType:
Braid
Length:
JacketColor:
White
Ratings:
Features:
Voltage:
600 V
OperatingTemperature:
200°C