TE Connectivity Raychem Cable Protection 55PC2121-12-9/96-9
55PC2121-12-9/96-9
Part No.:
55PC2121-12-9/96-9
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Multiple Conductor Cables
Package:
Datasheet:
ShinYua55PC2121-12-9/96-9.pdf
Description:
55PC CABLE
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
CableType:
Multi-Conductor
NumberofConductors:
2
WireGauge:
12 AWG
ConductorStrand:
37/28
ConductorMaterial:
Copper, Tinned
Jacket(Insulation)Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket(Insulation)Diameter:
0.225 (5.72mm)
ShieldType:
Braid
Length:
JacketColor:
White
Ratings:
Features:
Voltage:
600 V
OperatingTemperature:
150°C