Broadcom Limited 5962-0420501HPC
5962-0420501HPC
Part No.:
5962-0420501HPC
Manufacturer:
Broadcom Limited
Category:
Isolators - Gate Drivers
Package:
8-SMD Butt Joint
Datasheet:
ShinYua5962-0420501HPC.pdf
Description:
OPTOISO 1.5KV 1CH GATE DRVR 8SMD
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
Technology:
Optical Coupling
NumberofChannels:
1
Voltage-Isolation:
1500VDC
CommonModeTransientImmunity(Min):
10kV/µs
PropagationDelaytpLH/tpHL(Max):
500ns, 500ns
PulseWidthDistortion(Max):
300ns
Rise/FallTime(Typ):
100ns, 100ns
Current-OutputHighLow:
500mA, 500mA
Current-PeakOutput:
600mA
Voltage-Forward(Vf)(Typ):
1.5V
Current-DCForward(If)(Max):
25 mA
Voltage-OutputSupply:
15V ~ 30V
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C