KYOCERA AVX 5AR101JAHCA
5AR101JAHCA
Part No.:
5AR101JAHCA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
ShinYua5AR101JAHCA.pdf
Description:
CAP CER 100PF 1KV NP0 RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial, Disc
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
100 pF
Tolerance:
±5%
Voltage-Rated:
1000V (1kV)
TemperatureCoefficient:
C0G, NP0
OperatingTemperature:
-30°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.433 Dia (11.00mm)
Height-Seated(Max):
0.197 (5.00mm)
Thickness(Max):
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)