KYOCERA AVX 5AR6R2CEBCA
5AR6R2CEBCA
Part No.:
5AR6R2CEBCA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
ShinYua5AR6R2CEBCA.pdf
Description:
CAP CER 6.2PF 1KV NP0 RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial, Disc
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
6.2 pF
Tolerance:
±0.25pF
Voltage-Rated:
1000V (1kV)
TemperatureCoefficient:
C0G, NP0
OperatingTemperature:
-30°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.157 (4.00mm)
Thickness(Max):
LeadSpacing:
0.236 (6.00mm)