KYOCERA AVX 5NS123KPMID
5NS123KPMID
Part No.:
5NS123KPMID
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
ShinYua5NS123KPMID.pdf
Description:
CAP CER 0.012UF 2KV Y5F RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial, Disc
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
0.012 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
2000V (2kV)
TemperatureCoefficient:
Y5F
OperatingTemperature:
-30°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.748 Dia (19.00mm)
Height-Seated(Max):
0.276 (7.00mm)
Thickness(Max):
LeadSpacing:
0.492 (12.50mm)