KYOCERA AVX 5OQ222KOEAM
5OQ222KOEAM
Part No.:
5OQ222KOEAM
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
ShinYua5OQ222KOEAM.pdf
Description:
CAP CER 2200PF 500V Y5P RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial, Disc
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
2200 pF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
500V
TemperatureCoefficient:
Y5P (B)
OperatingTemperature:
-30°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.157 (4.00mm)
Thickness(Max):
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)