KYOCERA AVX 5ST103MCMCA
5ST103MCMCA
Part No.:
5ST103MCMCA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
ShinYua5ST103MCMCA.pdf
Description:
CAP CER 10000PF 3KV Y5U RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial, Disc
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
3000V (3kV)
TemperatureCoefficient:
Y5U (E)
OperatingTemperature:
-30°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.748 Dia (19.00mm)
Height-Seated(Max):
0.276 (7.00mm)
Thickness(Max):
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)