American Technical Ceramics 600S2R7CT250XT
600S2R7CT250XT
Part No.:
600S2R7CT250XT
Manufacturer:
American Technical Ceramics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ShinYua600S2R7CT250XT.pdf
Description:
CAP CER 2.7PF 250V NP0 0603
  • Related Categories
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ATC 600S
ProductStatus:
Active
Capacitance:
2.7 pF
Tolerance:
±0.25pF
Voltage-Rated:
250V
TemperatureCoefficient:
C0G, NP0
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.063 L x 0.032 W (1.60mm x 0.81mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.035 (0.89mm)