KYOCERA AVX 61V101MCDCA
61V101MCDCA
Part No.:
61V101MCDCA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
ShinYua61V101MCDCA.pdf
Description:
CAP CER 100PF 400VAC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial, Disc
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
100 pF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400VAC
TemperatureCoefficient:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
X1, Y1
Applications:
Safety
FailureRate:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.276 Dia (7.00mm)
Height-Seated(Max):
0.157 (4.00mm)
Thickness(Max):
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)