EDAC Inc. 627-21W4224-2N1
627-21W4224-2N1
Part No.:
627-21W4224-2N1
Manufacturer:
EDAC Inc.
Category:
D-Sub Connectors
Package:
Datasheet:
ShinYua627-21W4224-2N1.pdf
Description:
CONN D-SUB PLUG 21POS VERT SLDR
Packaging:
Tray
Series:
627-C
ProductStatus:
Active
ConnectorStyle:
D-Sub, Combo
ConnectorType:
Plug, Male Pins
NumberofPositions:
21 (17 + 4 Power)
NumberofRows:
2
MountingType:
Through Hole
ShellSizeConnectorLayout:
4 (DC, C) - 21WA4
ContactType:
Signal and Power
FlangeFeature:
Housing/Shell (Unthreaded)
Termination:
Solder
PrimaryMaterial:
ShellMaterialFinish:
Steel, Nickel Plated
ContactFinish:
Gold
ContactFinishThickness:
Flash
IngressProtection:
MaterialFlammabilityRating:
UL94 V-0
CurrentRating(Amps):
5A, 20A