EDAC Inc. 627-27W2222-1N1
627-27W2222-1N1
Part No.:
627-27W2222-1N1
Manufacturer:
EDAC Inc.
Category:
D-Sub Connectors
Package:
Datasheet:
ShinYua627-27W2222-1N1.pdf
Description:
CONN D-SUB PLUG 27POS SLDR CUP
Packaging:
Tray
Series:
627-C
ProductStatus:
Active
ConnectorStyle:
D-Sub, Combo
ConnectorType:
Plug, Male Pins
NumberofPositions:
27 (25 + 2 Power)
NumberofRows:
2
MountingType:
Free Hanging (In-Line)
ShellSizeConnectorLayout:
4 (DC, C) - 27W2
ContactType:
Signal and Power
FlangeFeature:
Housing/Shell (Unthreaded)
Termination:
Solder Cup
PrimaryMaterial:
ShellMaterialFinish:
Steel, Nickel Plated
ContactFinish:
Gold
ContactFinishThickness:
Flash
IngressProtection:
MaterialFlammabilityRating:
UL94 V-0
CurrentRating(Amps):
5A, 10A