EDAC Inc. 628-17W2224-1TC
628-17W2224-1TC
Part No.:
628-17W2224-1TC
Manufacturer:
EDAC Inc.
Category:
D-Sub Connectors
Package:
Datasheet:
ShinYua628-17W2224-1TC.pdf
Description:
CONN D-SUB RCPT 17POS VERT SLDR
Packaging:
Tray
Series:
628-C
ProductStatus:
Active
ConnectorStyle:
D-Sub, Combo
ConnectorType:
Receptacle, Female Sockets
NumberofPositions:
17 (15 + 2 Power)
NumberofRows:
2
MountingType:
Through Hole
ShellSizeConnectorLayout:
3 (DB, B) - 17W2
ContactType:
Signal and Power
FlangeFeature:
Board Side (M3); Mating Side (M3)
Termination:
Solder
PrimaryMaterial:
ShellMaterialFinish:
Steel, Tin Plated
ContactFinish:
Gold
ContactFinishThickness:
Flash
IngressProtection:
MaterialFlammabilityRating:
UL94 V-0
CurrentRating(Amps):
5A, 10A