EDAC Inc. 629-21W1240-1NA
629-21W1240-1NA
Part No.:
629-21W1240-1NA
Manufacturer:
EDAC Inc.
Category:
D-Sub Connectors
Package:
Datasheet:
ShinYua629-21W1240-1NA.pdf
Description:
CONN D-SUB PLUG 21POS R/A SLDR
Packaging:
Tray
Series:
629-C
ProductStatus:
Active
ConnectorStyle:
D-Sub, Combo
ConnectorType:
Plug, Male Pins
NumberofPositions:
21 (20 + 1 Power)
NumberofRows:
2
MountingType:
Through Hole, Right Angle
ShellSizeConnectorLayout:
3 (DB, B) - 21W1
ContactType:
Signal and Power
FlangeFeature:
Board Side (M3)
Termination:
Solder
PrimaryMaterial:
ShellMaterialFinish:
Steel, Nickel Plated
ContactFinish:
Gold
ContactFinishThickness:
Flash
IngressProtection:
MaterialFlammabilityRating:
UL94 V-0
CurrentRating(Amps):
5A, 10A
BacksetSpacing:
0.370 (9.40mm)