EDAC Inc. 629-21W1240-3N2
629-21W1240-3N2
Part No.:
629-21W1240-3N2
Datasheet:
ShinYua629-21W1240-3N2.pdf
Description:
CONN D-SUB PLUG 21POS R/A SLDR
NumberofPositions:
21 (20 + 1 Power)
ShellSizeConnectorLayout:
3 (DB, B) - 21W1
FlangeFeature:
Housing/Shell (4-40)
ShellMaterialFinish:
Steel, Nickel Plated
CurrentRating(Amps):
5A, 30A
BacksetSpacing:
0.370 (9.40mm)